Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Çuvaş El İşlemeleri: Anlam, Özgünlük ve Sembolizm" Konulu Konferans12 Mart 2021

Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü  ve İdil-Ural Araştırmaları Dergisi iş birliğiyle düzenlenen “Perşembe Konuşmaları” programı kapsamında 11 Mart 2021 Perşembe günü Dr. Nadejda Kuznetsova “Çuvaş El İşlemeleri: Anlam, Özgünlük ve Sembolizm” başlıklı bir konferans verdi.

Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar’ın da katıldığı ve moderatörlüğünü Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Bülent Bayram’ın yaptığı konferansı çok sayıda katılımcı izledi.

Dr. Kuznetsova sunumunda, kilim, havlu gibi evde kullanılan çeşitli eşyalar üzerindeki motif, işlemeler ve sembollerin Çuvaşların dünya görüşü,  mitolojisi ve tarihi hakkında nasıl bilgiler verdiğini örnekler üzerinden anlattı. Sunumunu Çuvaşca yapan Kuznetsova, Çuvaş el işlemelerinin bir kitap gibi okunabileceğinin de altını çizdi.

Prof. Dr. Bülent Bayram sunumu ana hatları ile özetlerken Çuvaşların bir Türk topluluğu olduğunu, el işlemelerinde sıklıkla kullanılan koçbaşı figürünün Türk el sanatlarında da yaygın olarak kullanıldığını belirtti.

Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar ise yaptığı kapanış konuşmasında, sanat tarihinin önemine vurgu yaparak Çuvaşlarla ilgili çalışmalara daha çok önem verilmesi gerektiğini söyledi.

Konferans soru-cevap bölümünün ardından, Prof. Dr. Bülent Bayram’ın Dr. Nadejda Kuznetsova’ya online teşekkür belgesi takdimi ile son buldu.