Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Türk Dünyası’nda Geleneksel Bayramlar ve İşlevleri” Konulu Panel13 Mart 2021

Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü ve Anadolu Üniversitesi Türk Dünyası Uygulama ve Araştırma Merkezinin ortaklaşa düzenlediği “Türk Dünyası’nda Geleneksel Bayramlar ve İşlevleri” başlıklı panel 12 Mart 2021 Cuma günü online olarak gerçekleştirildi.

Moderatörlüğünü Prof. Dr. Bülent Bayram’ın yaptığı panele Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Polat, Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hacı Ömer Özden, Galimcan İbrahimov Dil, Edebiyat ve Sanat Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Feride Tagirova ve Ahmet Yesevi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bakıt Abjet konuşmacı olarak katıldı. Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar yaptığı açılış konuşmasında “Türk Dünyası olarak birliktelik arzu ediyorsak çeşitli göçler ve coğrafi farklılıklar sebebiyle kutlamadığımız bayramları da öğrenmemiz gerekir” dedi. Panelin ilk konuşmacısı Prof. Dr. Polat “Bayramlar ve Toplumsal Yararları” başlıklı sunumunda, bayramların toplumların ortak değerlerinin gelişmesine nasıl yardımcı olduğu konusunda bilgi verdi. Sunumunda bayramların kültürümüze etkilerinden bahseden Prof. Dr. Özden, bayramın şarkılarımız, türkülerimiz, ilahilerimiz ve şiirlerimizdeki yerini örneklerle açıkladı. Doç. Dr. Tagirova ise konuşmasında, Türk Dünyası’nın önemli günlerinden Sabantuy bayramı hakkında bilgi verdi ve Tatar kültüründe bayramın önemine değindi. Son konuşmacı Doç. Dr. Abjet, Nevruz bayramının en coşkulu yaşandığı Kazakistan’daki kutlamalar hakkında bilgi verdi.

Panel soru-cevap bölümünün ardından, Prof. Dr. Bülent Bayram’ın konuşmacılara online teşekkür belgelerini takdimi ile son buldu.