8. ULUSLARARASI ТÜRKOLOJİ KONGRESİ

8. ULUSLARARASI ТÜRKOLOJİ KONGRESİ

 

İnsanlık tarihine birçok siyasi, idari ve kültürel kazanım sağlamış olan Türk Uygarlığının geçmişten günümüze bütün yönleriyle tanıtılmasına katkı sağlamak amacıyla Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi işbirliği ile 8-10 Ekim 2019 tarihleri arasında İstanbul’da “Türk Uygarlığı: Köklü Geçmişten Günümüze” başlıklı uluslararası bir kongre düzenlemiştir. Türkiye, Kazakistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Özbekistan, Çuvaşistan, Güney Kore ve Rusya’dan Türkoloji alanında uzmanların katılımıyla düzenlenen kongrede sunulan bildirilerle geçmişten günümüze Türk uygarlığı bilimsel açıdan tartışılmıştır.

 

Alanında uzman kişilerce yapılan sunumlara farklı üniversitelerden akademisyen, doktora, yüksek lisans, lisans öğrencileri ve Türkoloji’ye ilgi duyan araştırmacıların da katılımıyla Türk uygarlığına katkı sağladığını düşündüğümüz kongrede Türk halklarının folkloru, müziği, yazılı ve sözlü mirası, Türk kültürü ve sanatı, Türk halklarında arkeolojik çalışmalar, bozkır kültüründeki Büyük İpek Yolu, Türk halklarının tarihi ve tarihsel bilincinin uyandırılması, Türk halklarının dünya medeniyetindeki yeri, Türk lehçeleri ve edebiyatlarının tarihi, Türk halklarının kullandığı alfabeler ve bu alfabelerle oluşturulan edebiyat gibi konular ele alınmıştır.

 

Bu kitap “Türk Uygarlığı: Köklü Geçmişten Günümüze” başlıklı 8. Uluslararası Türkoloji kongresinde sunulan tebliğlerden oluşmaktadır.

 

 

 

 

Editörler

Serdar DAĞISTAN

Nurlan MANSUROV

Jupar TANAUOVA

 

Yayın Koordinatörü
Harun SARIGÜL

 

Yayın Tarihi: 2020
© Ahmet Yesevi Üniversitesi
Mütevelli Heyet Başkanlığı
Taşkent Cad. Şehit H. Temel Kuğuoğlu Sokak. No: 30 06490 Bahçelievler/ANKARA
Tel: 0312 216 06 00 • Faks: 0312 223 34 29
www.ayu.edu.tr  yayinlar@yesevi.edu.tr

Kitabı okumak için tıklayınız