Mohaghegh Erdebil Üniversitesinde Merkezi Asya Üniversiteler Birliği Genel Kurulu ve Yıllık Olağan Kongresi yapıldı08 Aralık 2017

 

15-16 Kasım 2017 tarihleri arasında İran'ın Erdebil kentinde bulunan Mohagheghe Erdebil Üniversitesinde, Merkezi Asya Üniversiteler Birliği genel kurulu ve yıllık olağan kongresi yapıldı. Ahmet Yesevi Üniversitesnin de üyesi olduğu kuruluşun Genel Kuruluna ve yıllık olağan kongresine Ahmet Yesevi Üniversitesini temsilen Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Toplu katıldı.

Genel kurul ve yıllık olağan kongresinin birinci gününde düzenlenen “Yüksek Öğretimde Uluslararasılaşma” konulu seminerde, Merkezi Asya Üniversiteler Birliğine üye üniversiteler arasında yapılacak çalışmalar ele alındı. Söz konusu seminerde birliğe üye üniversiteler arasındaki öğrenci ve öğretim elemanı değişimi ve ders programlarının uluslararası ölçekte uyumlulaştırılması konuları da tartışıldı.

Türkiye, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Makedonya, Gürcistan ve Afganistan'dan birçok üniversitenin katıldığı kongrenin ikinci gününde genel kurul yapıldı. 100'ün üzerinde üyesi bulunan birliğin genel kurulunda ise, birliğin yönetmeliği onaylanarak, öğrenci ve öğretim üyesi değişiminde izlenecek yollar ve atılması gereken adımlar ele alındı. Ayrıca toplantıya katılan üniversiteler açtıkları standlarda katılımcılara ve öğrencilere üniversitelerinin tanıtımını yaptılar.