Afganistan Almatı Başkonsolosu ve Baş Muavini Ahmet Yesevi Üniversitesinde20 Şubat 2018

 

Afganistan Almatı Başkonsolosu Yar Hüseyin Şagani ve Baş Muavini M. Zarif Mohammad Zay ikili görüşmelerde bulunmak ve Üniversitemizde öğrenim gören Afgan öğrenciler ile bir araya gelmek üzere Üniversitemizi ziyaret etti.

19 Şubat Pazartesi günü gerçekleşen ziyarette Afganistan heyeti, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nurlan Ajihanov ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Toplu tarafından karşılandı. Heyete üniversitemizin tanıtımı yapılarak kısa bir yerleşke gezisi düzenlendi.

Gezi sonrasında, Afganistanlı öğrencilere hitap etmek üzere Kütüphanenin Toplantı ve Konferans salonunda bir araya  gelen konuk Başkonsolos Yar Hüseyin Şagani’ye  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nurlan Ajihanov eşlik etti. Toplantıda Başkonsolos Yar Hüseyin Şagani ve beraberindeki heyet,  Afganistanlı öğrencilerin sorularını dinledi ve tavsiyelerde bulundu.

Başkonsolos Yar Hüseyin Şagani toplantıda yaptığı konuşmada, Ahmet Yesevi Üniversitesinde Afganistanlı öğrencilerin öğrenim görmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek,  “Bizim buraya gelmemizdeki amacımız her şeyden önce Ahmet Yesevi Üniversitesi ile tanışmak, ikili ilişkileri geliştirmek ve burada öğrenim gören Afganistan vatandaşı öğrencilerimiz sorunları ile yakından ilgilenmek” diye konuştu.

Görüşmelerin ardından Afganistan heyeti teşekkürlerini sunarak Almatı’ya dönüş yaptılar.