Ahmet Yesevi Üniversitesi Personeli Latin Alfabesi Konulu Konferansa Katıldı02 Mart 2018

 

Kazakistan Cumhuriyeti Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in “Manevi Uyanış” stratejisi kapsamında, Taraz Pedagoji Üniversitesinde “XXI. Yüzyıl Modern Eğitim Alanının Paradigmaları-Latin Alfabesi”  konulu uluslararası bir konferans gerçekleştirildi.

Konferansa, Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi’nden katılan Hazırlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Güngör açılış töreninde, “Dünden Bugüne Latin Alfabesi” konusunda; Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi, Filoloji Fakültesi, Türk Filolojisi Bölümü Okutmanı Serdar Dağıstan ise “ Latin Alfabesi ve Milli Değerler-Ulusal Kodlar” konulu birer konuşma yaptılar.

Konferansa Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Kütüphanesi adına katılım yapan Kütüphane Koordinatörü Cengiz Aslan ise söz konusu etkinlik kapsamında, “Balasagunlu Yusuf Has Hacip Müzesi ile Taraz Pedagoji Üniversitesi Kütüphanesi”nde incelemelerde bulunarak müze ve kütüphane materyalleri hakkında bilgi aldı. Kazakistan Üniversite Kütüphaneleri Birliği bağlamında, işbirliklerinin önemi konusunda, kütüphane yönetimi ile ilgili görüş alışverişinde bulundu.

Uluslararası konferansın sonunda katılımcılar, şehir turu ile birlikte, Taraz Şehir Merkezi’ndeki tarihi Karahan Ata Türbesi’ni ziyareti ile etkinliklerini tamamladılar.