Kazakistan’da Üniversite adayları Lisans Yerleştirme Sınavında ter döktü22 Haz 2018

 

Kazakistan Milli Eğitim Bakanlığının düzenlediği Lisans Yerleştirme Sınavı UBT (Ұлттық біріңғай тестілеу), Türkistan Eyaleti sınav merkezi olarak Ahmet Yesevi Üniversitesi Kampüsünde yapıldı.  İki etapta gerçekleşen sınavın ilk bölümü 21-27 Mayıs tarihleri arasında, Eyalet genelindeki 64 liseden 1732 öğrencinin katılımıyla gerçekleşti. İkinci ve son bölümünde ise ilk sınavda başarı sağlayan 498 aday öğrenci üniversite hayalini gerçekleştirmek için yarıştı.

Sınav öncesi adaylara birer konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov ve Türkistan Valisi Tajibek Musaev öğrencilere başarılar dilediler. 

Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov konuşmasında,  “bildiğiniz üzere önce Türkistan, Güney Kazakistan Eyaleti'nin başkenti olarak seçildi, bunun akabinde ise Güney Kazakistan Eyaleti Türkistan Eyaleti olarak değiştirildi, bu bizler için büyük bir onur ve mutluluktur,  herkesi tebrik ediyorum” diye konuştu. 

Öğrencilere sınavlarında başarılar dileyen RektörProf. Dr. Bolatbek Abdrasilov, kendi ilgi alanları doğrultusunda bölümlere yerleşmelerini tavsiye ederek, başarılı bir eğitim dönemi geçirmelerini ve topluma faydalı birey olmalarını diledi.

Lisans yerleştirme sınavı UBT Kazakistan Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı ve Devlet Sınav Komisyonu temsilcileri ile üniversitemiz yetkilileri denetiminde tamamlandı.