Prof. Dr. Melahat Bilge Demirköz Ahmet Yesevi Üniversitesinde konferans verdi25 Eyl 2018

 

Yunus Emre Enstitüsü tarafından yürütülen TABİP projesi kapsamında ODTÜ Öğretim Üyesi ve Yunus Emre Enstitüsü Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Melahat Bilge Demirköz, konferanslar vermek ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Kazakistan programı çerçevesinde Ahmet Yesevi Üniversitesinde bir konferans gerçekleştirdi. Türkiye Cumhurbaşkanlığı himayelerinde ve Astana Yunus Emre Enstitüsü ile Ahmet Yesevi Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen konferansta Demirköz, “Türkiye’de Uzay Radyasyonu Testleri Oluşturma Projesi: Bir CERN İş Birliği” temasını ele aldı.

25 Eylül 2018 Salı günü Türkistan Yerleşkesi Kültür Merkezinde Tiyatro ve  Sinema salonunda gerçekleştirilen etkinliğe, Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Umirbek Umbetov ve Dr. Öğretim Üyesi Pusat Pilten’ın yanı sıra çok sayıda akademisyen ile öğrenci katıldı.

Demirköz burada yaptığı konuşmasında, 'Parçacık Radyasyonu Oluşturma Laboratuarı' isimli yenilikçi malzeme ve elektronik yapıların uzayda  radyasyona maruz bırakılarak test edilmesi projenin yürütücüsü CERN’de Türkiye’nin aktif proje üyesi  olduğunu ve bu projenin Avrupa Birliğinde bu alanda geliştirilmiş ilk projelerden olduğuna vurgu yaptı. 

Demirköz, konuşmasının devamında “'Proton Hızlandırıcı Projesi' olarak da bilinen çalışma  Türkiye'deki bazı  merkezi tesisin altyapısını kullanarak nükleer, uzay, sağlık ve savunma sanayisi için radyasyon testi yapılabilecek şekilde düzenlenmiştir. Bu laboratuvarda uzaya gönderilecek, nükleer radyasyon detektörleri, güneş hücre görüntüleme araçları, özel üretilmiş radyasyon testi elektronik malzemeleri ve diğer  dedektörler test edilmektedir” diye konuştu.

Demirköz “Uzayda kullanılacak malzemeler için radyasyon miktarının hesaplanması ve analizinin yapılması, uygun test düzeneğinin kurulması, performans testleri, testlerin analiz edilmesi ve sertifikalandırma, eş zamanlı olarak modül üretimlerinin yapılması ve raporlama uygulamaları konularında katılımcılara bir sunum yaptı.

Konferansın sonunda konuşma yapan Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Umirbek Umbetov, konuşmacı Prof. Dr. Melahat Bilge Demirköz’e teşekkürlerini ileterek hediye takdiminde bulundular.