Avrasya Araştırma Enstitüsünde “Central Asia as a Transport Hub for Eurasia” Semineri02 Ekim 2019

Avrasya Araştırma Enstitüsü Araştırmacılarımızdan Aset Ordabayev 01.10.2019 tarihinde “Central Asia as a Transport Hub for Eurasia” konulu seminer verdi.

Aset Ordabayev, seminerinde, Orta Asya'yı bir ulaşım ve transit merkez haline getirme olanakları ve bunun önündeki engeller hakkında bilgiler sundu. Bunun iç ve dış olarak iki biçimde incelenmesi gerektiğini belirten Ordabayev, iki faktör setini de ayrıntılı olarak ele aldı.

İç faktörler arasında özellikle bölgenin altyapı sorunlarından bahsetti. Bu bağlamda Orta Asya ülkelerinin karayolu ağını, demiryollarını, vagonları ve diğer demiryolu ekipmanlarını modernize etmeleri gerektiğini söyleyen Ordabayev, aynı zamanda bürokratik sorunları çözmek ve yolsuzlukla mücadele etmek gerektiğinin de altını çizdi. 

Dış faktörler olarak, Rusya ile Çin arasındaki ilişkilerden bahseden Ordabayev, bu ülkelerin bölgedeki  ulaşım ve transit konusunda rekabet etmediklerini, görece uyum içinde hareket ettiklerini belirtti. Bu çerçevede, Rusya’nın Çin’in Orta Asya’daki ulaşım altyapısının gelişimine aktif olarak yatırım yapmasına izin verdiğini açıklayan Ordabayev, Orta Asya’da Çin’in yatırımlarını rekabetçi biçimde ele almadıklarını aktardı. 

Ordabayev, genel olarak altyapıyı geliştirme hedefinin yerine getirilmesi durumunda bu bölgenin bir Kuşak Bir Yol Projesi kapsamında önemli geçiş güzergâhlarından biri haline gelebileceğini dile getirdi. Öte yandan dış faktörlerin ve özellikle jeopolitik dengenin hala Orta Asya ülkelerinin lehine olduğunu ve mevcut fırsat penceresinin herhangi bir zamanda kapanabileceğini vurguladı.

Seminer sonunda katılımcılar Orta Asya’nın ulaşım sorunları bağlamında görüş alışverişinde bulundular.