Almatı Başkonsolosluğundan Ahmet Yesevi Üniversitesine Ziyaret05 Kasım 2019

 

“Türkistan: Bir Yol Bir Tarih (Turkistan: OneWay - OneHistory)'' Turizm Forumu’na davetli konuşmacı olarak katılan Türkiye Cumhuriyeti Almatı Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı, Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov ve Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar ile görüştü. Ziyarete, Almatı Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Mahmut Ağırman ve Çimkent Fahri Konsolosu Latipşah Asanov da eşlik etti. 

Ahmet Yesevi Üniversitesi ile Türkiye’nin Almatı Konsolosluğu arasında sürdürülen eğitim iş birliğine yönelik faaliyetlerin değerlendirildiği toplantıda konuşan Rektör Abdrasilov, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek “Üniversitemizin yüksek öğretim faaliyetlerinde kalite ve standardın geliştirilmesi için alt ve üst yapı çalışmalarına öncelik veriyoruz” dedi. Mevcut durumu ve stratejik plan hedefleri ile ilgili değerlendirmenin de yapıldığı toplantıda konuşan Başkonsolos Akıncı ise Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin iki kardeş ülke ve Türk dünyası gençliği için ayrı bir önem taşıdığını vurgulayarak, ikili iş birliklerin daha da geliştirilmesi gerektiğini dile getirdi. Konsolos Akıncı, Almatı Konsolosluğu olarak Ahmet Yesevi Üniversitesibnv  ne imkânlar dâhilinde her türlü destek ve katkıyı sunmaya devam edeceklerini söyledi.

Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar ile yapılan bilgi alış verişinin ardından karşılıklı hediyelerin takdimi ile toplantı sona erdi.