Prof. Dr. Fırat Purtaş Avrasya Araştırma Enstitüsünde ''Türk Keneşi'nin 10. Yılında Türk Dünyası'' Konulu Konferans Verdi18 Kasım 2019

 

 

 

 

Avrasya Araştırma Enstitüsünde 14 Kasım 2019 tarihinde Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkan Danışmanı Prof. Dr. Fırat Purtaş ''Türk Keneşi'nin 10. Yılında Türk Dünyası'' konulu konferans verdi.

Konferans, Ahmet Yesevi Üniversitesi Avrasya Araştırma Enstitüsünün toplantı salonunda, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’ın başkanlığında, Türkiye Cumhuriyeti Almatı Başkonsolosu Sayın Ali Rıza Akıncı ve diğer misafirlerin katılımlarıyla gerçekleşti. Konferans, Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Vakur Sümer’in takdim konuşması ile başladı ve Prof. Dr. Fırat Purtaş’ın konuşması ile devam etti. Prof. Dr. Fırat Purtaş, konuşmasına, Ahmet Yesevi Üniversitesi Avrasya Araştırma Enstitüsünün Müdürü Sayın Doç. Dr. Vakur Sümer başta olmak üzere, etkinliği düzenleyen tümAvrasya Araştırma Enstitüsü’nün personeline teşekkürlerini sunarak başladı.

Prof. Dr. Fırat Purtaş, sunumunun, “2040 Türk Devletlerinin İşbirliği Konseyi Vizyonu ve Kazakistan’ın Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev” konusu odaklı olduğunu belirtti. 4 Kasım 2019 tarihinde Sayın Elbaşı Nursultan Nazarbayev’in, Türkistan ziyaretindeki konuşmasında “Türkistan: Türk Dünyasının Beşiği” ifadesini kullandığını dile getiren Prof. Dr. Fırat Purtaş, Türk medeniyetinin Türkistan’dan başladığının altını çizdi. Bu bağlamda Türkistan şehrinin Güney Kazakistan bölgesinin merkezi olarak seçilmesinin, tüm Türk Dünyası adına çok önemli ve tarihi bir karar olduğunun altını çizdi.

Konferansın devamında Prof. Dr. Fırat Purtaş, 12 Ekim 2019 tarihinde Kazakistan’ın başkenti Nur-Sultan’da “Astana” kulübünün toplantısında Sayın Elbaşı Nursultan Nazarbayev'in Türk Konseyi’nin geleceğini şekillendirmesi beklenen inisiyatifi hakkında bilgiler sundu. Prof. Dr. Purtaş, Kazakistan’ın, tüm Türk Dünyasına ve dünya barışına yapmış olduğu katkılarının önemli olduğunu anlattı. Sözlerinin devamında 2040 Vizyonunun hedeflerine ayrıntılı olarak değinen Prof. Dr. Fırat Purtaş, bu vizyonda yer alan hedefler arasında en önemlisinin Türk Devletleri arasında Gümrük Birliği’nin gerçekleştirilmesi konusu olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Purtaş, konuşmasını, Türk Dünyasına ve Türk Birliğinin oluşacağına olan inancını vurgulayarak tamamladı.  

Konferans sonunda soru-cevap kısmına geçilerek katılımcılar konu üzerinde görüş alış verişinde bulunuldu. Bu kısımda, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ve Türkiye Cumhuriyeti Almatı Başkonsolosu Sayın Ali Rıza Akıncı birer genel değerlendirme konuşması yaptılar. Konferans programı, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ve Türkiye Cumhuriyeti Almatı Başkonsolosu Sayın Ali Rıza Akıncı’nın, davetli konuşmacı Prof. Dr. Fırat Purtaş’a teşekkür belgesi ve hediye takdim etmeleri ile sona erdi.