“Küresel ve Bölgesel Düzeyde Kazakistan-Türkiye İlişkileri” Paneli Yapıldı17 Haz 2020

 

11 Haziran 2020 tarihinde Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Vakur Sümer, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Comart Tokayev’in Birinci Görev Yılı Münasebetiyle düzenlenen “Küresel ve Bölgesel Düzeyde Kazakistan-Türkiye İlişkileri” başlıklı panele katıldı.

Kazakistan’ın Ankara Büyükelçiliği, Türkiye Politik ve Stratejik Araştırmalar Vakfı (TÜRPAV), Milli Politikalar Enstitüsü (MPE), Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Asya Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (ASYAM) tarafından  “Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Comart Tokayev’in birinci görev yılı münasebetiyle “Küresel ve Bölgesel Düzeyde Kazakistan-Türkiye İlişkileri” başlıklı panel düzenlendi. 

Etkinliğe Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, MPE Başkanı Dr. Sinan Demirtürk, TÜRPAV Mütevelli Heyet Üyesi ve Vakıf Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Suat Kolukırık, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi (AHBVÜ) adına açılış konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Kurtoğlu, ASYAM Müdürü Prof. Dr. Vâris Çakan, Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Vakur Sümer, Al-Farabi Kazak Ulusal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Arslan ve Bozok Üniversitesi İİBF Dekanı Prof. Dr. Kürşad Zorlu katıldılar.

Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesine bağlı Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Vakur Sümer sözlerinde Kazakistan’daki istikrar ve değişimin arasındaki uyuma değindi. 1991 ile 2020 yılları arasındaki istatistik verilerini kıyaslayan Doç. Dr. Vakur Sümer, bölgede bir “Kazak Mucizesi” yaşandığını belirtti. Sadece Kazakistan’da değil, tüm dünya çapında kritik bir zamanda göreve gelen Sayın Devlet Kurucusu, Elbaşı Nursultan Nazarbayev’in çizdiği yolun istikrar ve başarılarla dolu olduğunu ifade etti. Doç. Dr. Vakur Sümer, Kazakistan Cumhurbaşkanı Sayın Kasım Comart Tokayev’in birinci görev yılında da, Kazakistan’ın kazandığı başarılara değindi. Özellikle “Doing Business” raporuna göre, Kazakistan’ın dünyada 25. sırada olduğunu ve bölgede en çok yatırım çeken ülke konumunu koruduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Sayın Kasım Comart Tokayev’in başarılı kriz yönetimine de değinen Doç. Dr. Vakur Sümer, “COVID-19” ve “petrol şoku” krizlerini ülkenin az hasarla atlattığını dile getirdi. 2019 ve 2020 yıllarında Kazakistan’da “Al-Farabi’nin 1150. Yıldönümü”, “Altın Orda Devleti’nin Kuruluşunun 750. Yıldönümü”, “Abay Kunanbayev’in 175. Yıldönümü” gibi önemli etkinliklerin düzenlendiği açıklayan Doç. Dr. Vakur Sümer, Sayın Kasım Comart Tokayev’in bu bağlamda ulusal değerlere çok önem verdiğinin altını çizdi.

Panele katılan bilim adamları ve siyasetçiler, Kazakistan’ın Kurucu Cumhurbaşkanı, Elbaşı Sayın Nursultan Nazarbayev döneminden başlayan başarı dolu gelişimin Sayın Kasım Comart Tokayev’in döneminde de devam edeceğini, ayrıca Türkiye-Kazakistan arasındaki çok yönlü ilişkilerin katlanarak artacağını ve belirlenen hedeflere kısa zaman içinde ulaşılacağına dair inancın tam olduğunu dile getirdiler.