Ahmet Yesevi Üniversitesinde Nevruz Şöleni 31 Mart 2022

Türk kültüründe baharı, doğanın yenilenmesini, bolluk ve bereketi simgeleyen Türk dünyasının ortak kültürel değeri ve en önemli bayramlarından olan Nevruz, 30 Mart 2022 tarihinde Ahmet Yesevi Üniversitesinde düzenlenen şölende büyük bir coşkuyla kutlandı. Şölene Üniversitemiz öğrencileri, akademik ve idari personeli ile birlikte Türkistan halkı yoğun ilgi gösterdi.

Nevruz kutlamalarının açılışındaki ağaç dikme etkinliğine katılan ve ardından söz alan Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Dr. Janar Temirbekova, Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, Türkistan Belediye Başkanı Umirzak Şokeyev ve Türkistan Bölge Başkan Yardımcısı Saken Kalkamanov, davetlilerin ve tüm Türk âleminin Nevruz Bayramı’nı kutladı.

Etkinlik, Üniversitemiz öğrencilerinin hazırladığı ve Türk dünyasının çeşitli yörelerinden örnekleri içeren dans ve sahne gösterileri ile devam etti. Şölende Türk dünyasına ait millî kıyafetler ve yemekler katılımcıların beğenisine sunuldu. Kutlama töreninde ayrıca “Kazak güreşi”, “halat çekme” gibi çeşitli spor oyunları düzenledi.