Türk Dünyası Animatörleri Türkistan’da buluştu22 Eyl 2017

 

TÜRKSOY 2017 Türkistan Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında; Türk Dünyası dostluk ve kardeşlik bağlarını güçlendirme, birlik ve beraberliğini artırma, kültürel etkileşimi sağlama amacıyla Güney Kazakistan Eyaleti ve TÜRKSOY işbirliğinde, Türk Dünyası “Altın Saka” Animasyon Film Festivali düzenlendi.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkistan yerleşkesi Kültür Merkezinde gerçekleşen festivale Türkiye, Kazakistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Özbekistan, Başkurdistan, Yakut ve Altay Cumhuriyetlerinden 20’ye yakın animatör katıldı. Gerçekleşen “Altın Saka” Animasyon Film Festivali’nin jüriliğini TRT Çocuk kanal koordinatörü Bekir Yıldızcı (Türkiye), “Kazakfilm” Animasyon filmleri Redaktörü Saltanat Düngenbaeva (Kazakistan), Rejisör İbrahimov Kudaybergenoviç (Kırgızistan), Çimkent SAK Film Stüdyosu Müdürü Nuriddin Pattev (Kazakistan) yaptılar.

20 Eylül 2017 tarihinde Ahmet Yesevi Üniversitesi Kültür Merkezi küçük salonda Türk Dünyası “Altın Saka” Animasyon Film Festivali basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda “Altın Saka” Animasyon Film Festivalinin jüri üyeleri birer konuşma yaptılar. Festivalin Türkistan 2017 Türk Dünyası Kültür Başkentinde düzenlenmesinin öneminden ve TÜRKSOY’un verdiği destekten dolayı teşekkür ettiler ve yarışmacılara başarılar dilediler.

Basın toplantısından sonra Festivale Türkiye, Kazakistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Özbekistan, Başkurdistan, Yakut ve Altay animatörlerinin, jüri üyelerinin, TÜRKSOY yetkililerinin ve genç seyircilerin katılımıyla festivalin resmi açılışı gerçekleştirildi.

20-21 Eylül 2017 tarihlerinde animasyon film görselleri jüri üyelerinin ve seyircilerin beğenisine sunuldu.

Kapanış töreninde jüri üyeleri tarafından festivalin sonunda değerlendirmeler yapıldı ve ödül töreni gerçekleşti.

Jürinin üyelerinin ortak kararıyla: