Ahmet Yesevi Üniversitesinde Öğretmenler Günü coşku ile kutlandı05 Ekim 2017

 

Kazakistan’da 1 Ekim öğretmenler günü münasebetiyle Ahmet Yesevi Üniversitesinde kutlama töreni düzenlendi. 4 Ekim Çarşamba günü Türkistan Yerleşkesi Kültür Merkezinde gerçekleşen program iki ülkenin marşlarının okunmasıyla başladı. Ardından Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Valihan Abdibekov ile Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren günün anlam ve önemine binaen birer konuşma yaptılar.

Öğrenmenler günü kutlayarak sözlerine başlayan Rektör Prof. Dr. Valihan Abdibekov, yakın zamanda Kazakistan Başbakanı ve iki bakanını ağırladığını ifade ederek, onların değerlendirmeleri ile üniversitemiz hem bilimsel açıdan hem de kültür ve medeniyet açısından Kazakistan’ın en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk sıraya yerleştiğini dile getirdi. Abdibekov, “Tabi ki bu başarıların ardında kıymetli öğretmenlerimizin payı göz ardı edilemez, onların yapmış olduğu her çalışma bu başarının bir tuğlası niteliğindedir” dedi. Rektör Prof. Dr. Valihan Abdibekov, Öğretmenlere sağlık ve esenlikle başarılarının devam etmesi dileklerinde bulundu.

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren konuşmasında, öğretmenler Dünyanın en kutsal işini icra ettiğini belirterek öğretmenlerin değeri birkaç kelimeyle ifade edilemeyeceğini dile getirdi. İleri ve gelişmiş toplumların arkasında başarılı öğretmenlerin olduğunu vurgulayan Eren,  öğretmeyi ve eğitmeyi, yarının geleceği gençlerimizi yetiştirmeyi başarabilecekler ancak öğretmenlerdir diyerek tüm öğretmenlerin Öğretmenler Gününü kutladı.

Konuşmaların ardından Üniversitemizde çeşitli alanlarda başarı göstermiş öğretmenlere madalya ve teşekkür belgesi takdim edildi. Kutlama töreni, Ahmet Yesevi Üniversitesi Prodüksiyon Merkezi tarafından hazırlanan konser gösterimiyle tamamlandı. 

Programa; Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Valihan Abdibekov, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Nurlan Ajihanov, Prof. Dr. Taljan Raimberdiev, Prof. Dr. Nurlan Batırbaev, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren ve Doç. Dr. Bakıtcan Muhamedjanov’un yanı sıra fakülte dekanları ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.