Ahmet Yesevi Üniversitesinde 10 Kasım Atatürk'ü Anma Töreni14 Kasım 2017

 

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 79. Yılı münasebetiyle Ahmet Yesevi Üniversitesinde anma töreni düzenlendi. Rektörlük tarafından düzenlenen 10 Kasım anma programı Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkistan Yerleşkesi Kültür Merkezinde gerçekleşti.

10 Kasım Cuma günü Kültür Merkezi Toplantı ve Konferans salonunda gerçekleşen anma törenine; Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, Rektör Yardımcıları Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren, Doç. Dr. Bakıtcan Muhamedjanov’un yanı sıra fakülte dekanları, bölüm başkanları ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Saat 9’u 5 geçe bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan anma töreninde, Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren ile Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Doç Dr. Eftal Şükrü Batmaz Kültür Merkezi giriş katında bulunan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün büstüne çelenk bıraktılar. Akabinde Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Ufku ve Eserleri" başlıklı bir konferans verdi.

Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, "her şeyden önce Mustafa Kemal Atatürk'ün çocukluğundan itibaren kendisini çok iyi yetiştirdiğini, hayatı boyunca binlerce kitap okuduğunu, Kurtuluş Savaşı hazırlıkları sırasında bile okuyup yazdığını, Avrupa, Balkanlar, Ortadoğu, Kuzey Afrika başta olmak üzere Osmanlı coğrafyasını yakın görüp tanıdığını, Matematik, Hukuk, Dinler Tarihi, Felsefe, Edebiyat, Sanat, Müzik, Folklör gibi pek çok bilim dalıyla meşgul olup çok sayıda kitap ve makale de yazdığını ama onun en önemli eserinin Nutuk ve Türkiye Cumhuriyeti olduğunu" söyledi.  Kutalmış, "Atatürk'ün en bariz vasıflarından birinin ufuk (vizyon) sahibi olduğunu, 1933 yılında Sovyetler'in de bir gün yıkılacağını, o güne dek Türkiye Türklerinin hazırlıklı olması gerektiğini ve bizim de aslında bu ufkun bir eseri olarak burada bulunduğumuzu" belirtti.

Anma töreni son olarak Atatürk’ün ölüm yıldönümü anısına, Türkiyeli kız öğrencilerinin hazırlayıp sunduğu şiir bölümüyle tamamlandı.