Hukuk

Bölüm Başkanı: Doç. Dr. Ashat Esenaliev

Hukuk

Üniversitemizde 1991 yılında açılan bölümün amacı, hukukla ilgili tüm alanlarda çalışacak ve hukuk danışmanı, yargıç, savcı ve avukat olarak görev yapacak nitelikli insan gücü yetiştirme amacını gütmekte olup özel hukuk ve kamu hukuku konularında uzmanlaşmış hukukçu yetiştirmektedir. 2004-2005 eğitim yılından itibaren Hukuk Bölümü öğrencilerine eğitim, kredi sistemiyle gerçekleştirilmektedir. Esas olarak, Amerikan modeli ele alınmıştır. ABD İndiyana Üniversitesi’nin tecrübesi, El-Farabi Kazakistan Milli Üniversitesi ve Rıskulov Kazakistan Ekonomik Üniversitesi iş tecrübesini kullanıldı.

Mezunlarımız, hakim ve savcılık sınavlarına katılan mezunlarımız, bu sınavlarda başarılı olarak hakim ve savcı olmaya hak kazanmaktadırlar. Stajlarını tamamlayan mezunlar da serbest avukat olarak mesleki yaşamlarına başlamaktadırlar.

 

Hukuk (Yüksek Lisans)

Hukuk alanında uzmanlar hazırlamak için yüksek lisans programı lisansı (Lisans numarası 0137408, 03.02.2012) sınırsız süreli olarak alınmıştır. Eğitim süresi 2 yıl. Hukuk Bölümünü bitiren yüksek lisans öğrencilerine “Hukuk Masteri” akademik derecesi verilmektedir.

 

Hukuk (Doktora)

Kazakistan Cumhuriyeti Eğitim ve Bilim Bakanlığı’nın 3 Şubat 2010 tarihli ve 168 sayılı kararnamesi ileHukuk alanında doktora programı açılmıştır. Eğitim süreci 3 yıl.

Hukuk Bölümü doktora programı mezunları, yasa uygulayıcı kurumlarda,Yargıtay, adalet ve devlet organlarında, ticari ve ticari olmayan kurum ve kuruluşlar yanı sıra bilimsel ve pedagojik kurum ve kuruluşlarda çalışabilirler.

 

 

Bölüm Öğretim Elemanları

 1. Doç. Dr. Esenaliev Ashat (Bölüm Başkanı)
 2. Prof. Dr. Alaukhanov Esbergen
 3. Prof. Dr. Batyrbayev Nurlan  
 4. Bekbosynov Ermek
 5. Paridinova Aigul
 6. Dr. Öğretim Üyesi Moldaliev Maksat
 7. Mergenbayev Yerzhan
 8. Dosekeyev Olzhas
 9. Poshanov Nursultan
 10. Alimbekova Medine
 11. Turlybekov Kairatbek
 12. Alimbaeva Aktolkin
 13. Kozhambekov Daulet
 14. Sabyr Aisulu
 15. Isakhov Bakhytzhan
 16. Zhadigerova Aizhamal
 17. Zhanbyrbaeva Aigul
 18. Absemetov Akhmetzhan
 19. Sovethan Şınar
 20. Rüstemova Aynagül
 21. Dakhanova Jeniskul

 

“Hukuk” Bölümünün tarihi, 1991 yılında kurulan Hukuk Fakültesi ile yakından ilgilidir. Kurulduğu zaman Hukuk Fakültesi bünyesinde “Devlet Hukuku Bilimleri”, “Ceza Hukuku ve Usulü ve Kriminoloji”, “Medeni Hukuku ve Usulü” bölümleri mevcuttu.

İlk dönemde bölümde Kazakistan’ın hukuk bilimlerinin gelişmesine büyük katkıda bulunan tanınan hukuk bilim adamları Prof.Dr. E.Kayrcanov, Prof.Dr. T.Agdarbekov, Prof.Dr. K.İlyasov, Prof.Dr. N.Muhitdinov, Türkistan şehri savcısı M.Seytkazıkızı, Türkistan şehri iç işler emniyet bölge müdürü Albay B.Nakipov, Türkistan demir yolları iç işler emniyet bölge müdürü A.Bahautdinov, Doç.Dr. R.Seytov, Doç.Dr. Z.Tolegenov, Doç.Dr.C.Ömirzakov, Prof.Dr.U.Çarıyarov, Doç.Dr. B.Begaliyev, Doç.Dr. N.Batırbayev, Üniversite doçenti G.Baymuratova, Doç.Dr.Rollan Mırzabek, Doç.Dr.Canar Abdukarimova çalışmışlardır.

Aynı zamanda, ülke dışından Prof.Dr.M.Seydahmetov, Prof.Dr. U.Çaryarov gibi hukuk bilim adamları çalıştılar. Bununla birlikte, 2007-2009 yıllarında Kentav şehri Mahkeme Başkanı, şu anda Tölebi İlçesi Hakimi, Afganistan savaşı gazisi, Devlet “Aybın” Madalyası sahibi, “Kentau Fahri vatandaşı” Prof.Dr. Tügel Bekimbetov ta bölümde ders vererek, yüksek lisans öğrencilerine bilimsel araştırma çalışmalarında danışmanlık yaptı ve bölümün bilimsel araştırma çalışmalarına da katkıda bulunmuştu.

2010-2011 eğitim-öğretim yılında bölüme değerli öğretim üyeleri katıldı. Onlar: Kazakistan Cumhuriyeti Senato ve Meclisinde, Kazakistan Cumhuriyeti Yüksek Mahkemesinde yetkili görevlerde bulunan Doç.Dr. A.Erali, Kazakistan Cumhuriyeti illerinde yetkili devlet makamlarında bulunan, Semey Eyaleti Gümrük Bölge Müdürü (Gümrük Albayı), Semey Eyaleti Sırım İlçesi Savcısı A.Abilhayrov, bununla birlikte Kazakistan Cumhuriyeti Yüksek Mahkemesinde yetkili görevde çalışan, adalet danışmanı, adalet albayı, aynı zamanda Ahmet Yesevi Üniversitesi’nde hukuk danışmanı görevinde bulunan B.Aybekov.

 

Uluslararası Iş Birliği

Bölüm faaliyetlerinin uluslararası düzeyde yürütülmesi sağlamak amacıyla Rusya Federasyonu Sankt-Petersburg Üniversitesi, Türkiye Cumhuriyeti Gazi Üniversitesi ile ortak iş birliği anlaşması imzalanmıştır.